District Training Chairs


The leadership training committee is charged with making available certain training opportunities, seeing to it that high standards are set and complied with, and assuring that instructors faithfully adhere to those high standards.

District  
(click for website)

District Training Chair
(click name to email)

Phone 
 

Aldine Pathfinder Tage Swenson 713-594-5747
Aquila Jeremy Penner 713-254-5955
Arrowmoon David Sweeney 979-492-9598
Big Cypress Alicia Rodenberger 281-225-9429
Brahman Doris Klaus 979-732-7582
Brazos Doug Dailey 832-753-4530
Copperhead Dawn Venditelli 281-256-8027
David Crockett Chyrl Goetzman 713-201-6147
Flaming Arrow Alice Hamilton 281-812-9415
George Strake S Andre Houser 972-978-1769
George Strake N Randy Garner 936-228-9966
Iron Horse Patrick Weisbrod 281-408-5204
Mustang Pat Whitnel 713-826-0322
North Star Boy Scouts Bill Griffin 832-724-3323
North Star Cub Scouts Jody Court 281-914-3785
Orion Tony Harrison 832-731-2445
Phoenix Tamela DeMaranville 713-824-3867
Raven   Gina Hullum 832-605-8684
San Jacinto Boy Scouts Matt Bordelon 821-221-0900
San Jacinto Cub Scouts Dominique Vega  
Skyline Rita Ferguson 281-896-1039
Soaring Eagle Pablo Canovas 281-788-1137
Tall Timbers Jeremy Young 832-471-9399
Tatanka Mara Behrman 832-744-3592
Texas Skies James Yaklin 281-513-9786
Thunder Wolf David Van Kleeck 713-201-6799
Twin Bayou Charles Williams 713-817-3591
W.L. Davis     Amy Earle 832-372-4338

Council Training Committee

Council Training Chair Benno Dunn 281-413-9912
Climbing Training Joe Welch 281-463-7332
Conservation Training Glen Buckley 936-273-0098
Order of the Arrow Training Zach Whitehurst  
Powder Horn Chair Bill Berry 713-885-1397
Sea Scouts Training Chair Cassie Johnson 281-955-8164
Shooting Sports Training Bob Shrewsberry 832-492-1388
Trainer's EDGE Chair Elizabeth Scherer 713-598-4385
Venturing Training Chair Cassie Johnson 281-955-8164
Wood Badge Training Chair Cindy King 832-257-0742
Youth Leadership Chair Karen Stancik 713-858-7326
Youth Protection Training Champion Pat Whitnel 713-826-0322
Council Training Registration Lily Garrison 713-756-3305
Council Professional Training Staff Adviser Michelle Phillips 713-756-3308