Sam Houston Area Council Board of Directors

Clay C. Williams
Chair of the Board

Deborah A. Rollinson
Council Commissioner

Marvin D. Smith 
CEO/Scout Executive

2021 Officers and Executive Committee

Clay C. Williams
Chair of the Board
Deborah A. Rollinson
Council Commissioner
L. E. Simmons
Immediate Past Chair
Thomas O. Varnell
CEO/Scout Executive
Steven D. Oldham
Treasurer
Erin P. Roberts
Assistant Treasurer
Nelson R. Block
Legal Counsel
Victor A. Burk
Vice Chair - Development
Brian W. Foster
Vice Chair - Field Operations
Allen D. Brown
Vice Chair - Finance
Richard A. Claussen
Vice Chair - Membership
Paul C. Huttenhoff 
Vice Chair - Program
 Stewart W. Gagnon 
Vice Chair - Real Estate
Steven P. Mach
Vice Chair - Relationships
Daniel G. Bellow
Executive Vice Chair
Lionel R. Jellins
Vice Chair - Scoutreach & Diversity
Forrest J. Bjerkaas William H. Caudill Daniel J. Churay Brad W. Corson
David E. Creasey George A. DeMontrond, III Rodney W. Eads Richard A. Eichler
Shad A. Higdon Charles E. Schneider Cassandra Dols Smith Stephen D. Strake
John B. Walker Susan E. Yeldell    

 

2021 Board of Directors

Chief Art Acevedo Jeri J. Brooks Charles A. Calderwood  Craig W. Collins
Charles D. Davidson Tracy L. Dieterich John W. Dutch Adrian Garcia
 Raymond T. Garcia Dr. Kimberly Henderson Gossett S. Annie Hames L. Bradley Hancock
Margery Harris Judge David Hittner David R. Klein Jeff Lanier
T. Franklin Myers Mike Narvaez Adam R. Oglesby Daniel H. Pears
Marc G. Portal, Ph.D. Jean-Francois Poupeau Jay R. Pryor

Robert H. Roy, Jr.

 

 L. Allen Sanders Wendel E. Skolaski Geoff Smith Richard E. Tauber 
David Van Kleeck Judson B. Walker Kevin W. Yankowsky  
       

 

2021 Honorary Life Board

Victor G. Beghini Dr. James M. Douglas Dr. Carlos R. Hamilton, Jr. Rev. William A. Lawson
Rollie S. McGinnis Bobby S. Shackouls Howard T. Tellepsen, Jr.  

 

2021 Advisory Board

John G. Blackmon  Matthew G. Bordelon* John T. Brogan  Donald M. Brown*
Ted Butler* Diane M. Cannon Jerry Carwile* Edward A. Chapman
  Robert Cunningham* Christopher A. Daniel Joe Dante* Dan O. Dinges
Sergio Fernandez*  Dr. David L. Ferris James C. Flores Michael E. Fossum
O. Duane Gaither, II Robert L. Hargrave Aaron Havens* Blair W. Haynie*
Robert L. Hilsher Howard W. House Russell Householder* James E. Hudson, III*
Harris Huguenard Brandon Irby* Hon. Sheila Jackson Lee Cole Lester
K. Knox Nunnally Troy W. Meinen* Amber Moncla* Kent Ross Nuttall*
Michael L. Patrick Christopher J. Patton David W. Proctor* Jim Radcliffe*
Mark A. Randall Monte D. Richardson* Alberto Santos, Jr. C. Bari Saunders
James M. Smith* Bruce C. Tough* Terry Vaughn* William H. Wallace
Daniel G. West William A. Young, Jr. Ed.D.    
 *District Chair