Council Board

Sam Houston Area Council Board of Directors

Rodney W. Eads
Chairman of the Board
Brian W. Foster
Council Commissioner
Thomas O. Varnell 
CEO/Scout Executive

 

2014 Officers and Executive Committee

Rodney W. Eads
Chairman of the Board
Brian W. Foster
Council Commissioner
Frank D. Tsuru
Immediate Past Chairman
Thomas O. Varnell
CEO/Scout Executive
Charles E. Schneider
Treasurer
Steven D. Oldham
Asst. Treasurer
Nelson R. Block
Legal Counsel
Stephen M. Greenlee
Vice Chair - Development
J. Webb Jennings, III
Vice Chair - Endowment
Stan C. Stanley
Vice Chair - Field Operations
David Lattin
Vice Chair - Finance
Allen D. Brown
Vice Chair - Learning for Life
Richard A. Eichler
Vice Chair - Marketing
Lionel R. Jellins
Vice Chair - Membership
Edward A. Grun
Vice Chair - Program
Alberto Santos, Jr.
Vice Chair - Real Estate
John Crafton
Vice Chair
George A. DeMontrond, III
Vice Chair
Michael Holthouse
Vice Chair
Diane Cannon
William J. Carr  David E. Creasey Charles D. Davidson Stewart W. Gagnon
Dr. Carlos R. Hamilton, Jr. W. David Harris Judge Edith H. Jones Victor H. Koosh
Roger C. Mosby Stephen D. Strake Howard T. Tellepsen, Jr. John B. Walker
David M. Weekley      

 

2014 Board of Directors

Wanda Adams* John W. Allen Rick Allen* W. Reynard Alton
James D. Beesley* Michael Behounek* Troy B. Black* Dr. Meherwan P. Boyce
 Judge George H. Boyett  William H. Breetz, Jr.   Victor Burk Charles A. Calderwood
John Castellano William H. Caudill Felix Chevalier Daniel J. Churay
Sonia Clayton Hugh Corpening* Tony Council R. Kent Davis*
Mark D. Dieckmann* Dan O. Dinges Nick Dockum* Daniel D. Domeracki
Raul Dominguez Vince Donart* Dr. James M. Douglas Cornelius H. Dupre'
Jeffrey B. Early D. Neal Farmer* James Flores Jerry Fox*
Lex Frieden O. Duane Gaither, II Sheriff Adrian Garcia Raymond T. Garcia
Robert W. Gibbs, Jr. Florencio Gutierrez, Jr. John Hansen*   Dr. Bernard A. Harris, Jr.
Shad A. Higdon   Gary Hinners* Judge David Hittner Harold S. Hook
Howard House   James Huguenard Wayne D. Johnson Dr. Paul Jukes
Tom Kainer* Steven R. Knowles  Karl F. Kurz Hon. Sheila Jackson Lee  
E. D. Lester Lewis D. Locke* C. James Looke, III Mark T. Massey
M. R. McCrary* Wilburn McDonald    David McIver* Scott J. McLean
Tim Meier* Charles Meloy Harold A. Odom Daniel G. Ownby
Christopher J. Pappas Michael L. Patrick  Robert W. Pease William L. Peel, Jr.
Charles Penland T. J. Raguso  Gen. Joe E. Ramirez, Jr. James N. Randall*
Stephen M. Redding Albert L Richey Michael C. Riddle Judge Russ Ridgway
Deborah A. Rollinson Robert H. Roy, Jr. Terrie L. Sanchez* C. Bari Saunders  
Philip D. Schull* Richard A. Shappard Richard Shirley* Charles M. Sledge
Brian Smith Ann A. Stanislaw Scott Stogsdill* Sam Stubbs
Richard E. Tauber R. Alex Taylor, Jr.* Trent D. Tellepsen Fermin Vasquez*
Arden L. Walker, Jr. Lane Ward Walter T. Weathers, III Robert Weeks
Dr. Kenneth D. Wells John Wilkirson Clay C. Williams Matthew Woodruff*
Dr. Willliam A. Young      
*District Chairman

 

2014 Honorary Life Board

Robert J. Allison, Jr. John W. Anderson Victor G. Beghini Ernest H. Cockrell
James H. DeNike  Orville D. Gaither Emmett A. Humble Walter E. Johnson
Douglas G. Mac Lean Rollie S. McGinnis Bobby S. Shackouls L. E. Simmons
Marvin L. Smith George W. Strake, Jr.    

 

2014 Advisory Board

Norlyn L. Allison Daniel T. Bowen, III Dr. Allison Cambre Dr. Scott Coleman
Robert E. Creager Louis B. Cushman Mark T. Dulworth John Kirby Ewing
Dr. David L. Ferris Tilman Fertitta Michael Fossum Arthur R. Gralla, Jr.
Dr. Terry B. Grier Robert L. Hargrave Les Hiller Robert L. Hilsher
Jerry W. Ison Dr. Robert Ivany  Vernon Jones Michael Kasecky
Rev. William A. Lawson George S. Littell Steve Payne Lewis J. Pelz
Jack P. Randall Judge Alan B. Sadler J. Steve Taylor Champion T. Traylor, III
Alfred C. Warrington, IV Jack M. Webb