District Commissioners

Aldine Pathfinder Antares Aquila Arrowmoon Bayshore Big Cypress Brahman
Brazos Copperhead David Crockett Eagle Trail Flaming Arrow George Strake Iron Horse
Mustang North Star Orion Phoenix Raven Skyline Soaring Eagle
Tall Timbers Tatanka Texas Skies Thunder Wolf Twin Bayou W.L. Davis  

Council Commissioner Committee

District
District Commissioners
Phone Number
Aldine Pathfinder David Crawfoot  
Antares Steve Martinez 281-919-8038
Aquila Jarrod Aden 832-715-8424
Arrowmoon David Hickson 979-587-2101
Bayshore Rick Ewan 281-280-0925
Big Cypress Roxie Allen 713-419-5118
Brahman Allen Collins 979-543-4434
Brazos Ron Grimes 281-684-0876
Copperhead Bert Cariaga 281-518-1003
David Crockett Maggie Thuesen 979-885-8724
Eagle Trail Robert Mendoza 281-481-4246
Flaming Arrow Jean-Marie Le Canu 281-455-5169
George Strake Michael Mathena  
Iron Horse Carla Burnett 281-353-1285
Mustang Russell Williams 832-816-3694
North Star Steve Frantz 713-598-0935
Orion David Brown 713-857-2335
Phoenix Cindy Scanland 713-725-4339
Raven Greg Carr 713-455-6946
Skyline Cathey Harrison 713-861-0100
Soaring Eagle Vickie Oehring 281-224-8184
Tall Timbers Stephen Greenwade 214-457-0879
Tatanka Lisa Opersteny 713-594-0010
Texas Skies Donna Coselli 281-398-7437
Thunder Wolf Andy Clark 713-213-6344
Twin Bayou Christopher Gray 713-702-9099
W.L. Davis Joe Jefferson 832-283-1220

     Council Commissioner Team

   
Central Division Commissioner Louis C. McKinney Jr 281-684-7459
East Division Commissioner David Moyer 281-480-3067
Frontier Division Commissioner Dan Goetzman 281-401-9401
North Division Commissioner Bill Weisemann 281-379-3975
South Division Commissioner Dennis Olheiser 281-831-0787
West Division Commissioner Forrest Bjerkaas 281-395-4437
Assistant Council Commissioner - Administration Mike Lampkin 281-798-5998
Assistant Council Commissioner - Dean of College of Commissioner Science Bill Weisemann 281-379-3975
Assistant Council Commissioner - Hispanic Scouting  Steve Martinez 281-919-8038
Assistant Council Commissioner - Project 200 / Eagle Committee Bob Dodd 281-770-0336
Assistant Council Commissioner - Publicity Lynda Worlow  
Assistant Council Commissioner - Recharter Training Farrell Gerbode 713-661-2790
Assistant Council Commissioner - Recognitions Bill Farrell 281-565-8967
Assistant Council Commissioner - Roundtable Coordinator for Boy Scouts Tim Richard 832-256-8602
Assistant Council Commissioner - Roundtable Coordinator for Cub Scouts Luis Velazquez 281-468-5936
Assistant Council Commissioner - Training Pam White 281-463-4788
Assistant Council Commissioner - Voice of the Scout David Rypien 281-589-8180
Council Commissioner Brian Foster 281-782-0256
Council Professional Commissioner Team Staff Advisor Nathan Doherty 713-756-3358